ua en pl 

+38(032)294-94-40

(067) 674-04-23, (067) 672-01-21

Чехія ::: Про країну

Офіційна назва - Чеська Республіка.

Державний устрій - парламентська республіка. Глава держави - президент. Законодавчий орган - двопалатний парламент (Сенат і Палата депутатів).

Географічне розташування - держава знаходиться у Центральній Європі. Межує з Німеччиною, Польщею, Австрією і Словаччиною. Довжина кордону - 2303 км.

Площа території - 78 864 кв. км.

Адміністративно-територіальний розподіл - 13 областей і столичне місто Прага.

Чисельність населення - 10,3 млн. осіб.

Столиця - м. Прага (1,2 млн. мешканців).

Інші великі міста - Брно (377 800 мешканців), Острава (318 500), Пльзень (165 600), Оломоуц (103 100).

Державна мова - чеська.

Релігія - переважають римо-католики (39,2%), без віросповідання (39,7%).

Державне свято - 28 жовтня - день заснування самостійної чеської держави (1918 р.).

Державний прапорДержавний прапор - прямокутне полотнище, що складається з двох рівних горизонтальних смуг білого (зверху) та червоного (знизу) кольорів з синім клином з правого боку.

Державний гербДержавний герб - Перше свідчення про наявність герба чеського правителя датується 1192 роком. На печатці Пржемисла Отакара І зображений вершник, що несе щит з орлом. Вирішальний поворот з точки зору подальшого розвитку принесло правління короля Пржемисла Отакара II (1253-1278), що характеризується експансією влади, включаючи думки про завоювання імператорського титулу, чому відповідала також відпрацьована система дворянської символіки. Гербом чеського короля став срібний лев з двома хвостами і золотою короною на червоному полі, у повному варіанті доповнений шоломом з чорними орлиними крилами, обсипаними золотим липовим листям.

У 1490 р. на довгий час встановилася персональна унія між чеським і угорським королівствами. Королівський герб набув форму розділеного на чотири частини щита, на полях якого чергуються угорські смуги з двохвостим левом, а в центрі - поміщений герб правлячої династії. Після вступу на престол Габсбургів у 1526 році герб змінився. Якщо король отримував також титул римського імператора, чотиричастковий щит поміщали на грудях двоголового імператорського орла. Самостійний розвиток чеської королівської символіки завершилося у 1752 р. уведенням уніфікованого імператорського герба, загального для австрійських і чеських земель. У 1766 - 1866 рр. поєднання чеських геральдичних символів з двохвостим левом у центрі поміщалося у верхньому кутку головного щита на великому гербі австрійських правителів.

Антиавстрійський опір під час першої світової війни завершилося утворенням Чехословацької Республіки. У 1919-1920 рр. нова держава тимчасово користувалася гербом з двохвостим левом, який у подальшому був замінений трьома державними гербами, дійсними до 1960 року. Великий герб зі щитоносцями включав у себе також неофіційний державний девіз "Правда перемагає", у центрі середнього герба знаходився двохвостий лев, а на окремих полях четверочасткового щита зображувались земельні знаки Словаччини, Закарпатської України, Моравії і Сілезії, малий герб зображував чеського лева з малим словацьким щитом на грудях.

На полях нового четверочасткового великого герба чергується двохвостий лев з моравським орлом (на синьому полі) і сілезьким орлом (на золотому полі).

Малий гербМалий герб - білий лев у золотій короні на червоному щиті, що стоїть на задніх лапах і повернутий на захід - нагадує про середньовічне чеське королівство.

Президентський штандартПрезидентський штандарт - у центрі білого квадратного полотнища зображений великий державний герб. Його доповнюють липові гілки обабіч, девіз "Правда перемагає", а на каймі - язики полум'я державних кольорів.

Державний гімн - пісня "Де моя батьківщина". Вона нагадує чехам про чеське Відродження 1-ої половини 19 століття.

Грошова одиниця - чеська крона (Кч). 1 крона = 100 галержів.

Членство у міжнародних організаціях - Чеська Республіка є членом Організації Об'єднаних Націй, НАТО, Всесвітньої торгової організації, Міжнародного валютного фонду, Міжнародного банку реконструкції та розвитку, Європейського банку реконструкції та розвитку і асоційованим членом Європейського Союзу.

Домен - .cz.

Грошова одиниця

Національна валюта Національна валюта - чеська крона (CZK), що складається з 100 гелерів. В обігу знаходяться купюри номіналом 20, 50, 100, 200, 500, 2000, 5000 крон і монети 10, 20, 50 гелерів а також 1, 2, 5 і 10 крон. Інфляція в середньому складає близько трьох відсотків на рік.

Обмін валюти

Обміняти долари на крони можна в обмінних пунктах чи банках. Приватні обмінники зазвичай беруть комісійні до 10 відсотків. У банках, готелях, великих магазинах чи ресторанах приймається плата чеками і кредитними картками. У містах є достатня кількість банкоматів, в яких будь-якої пори доби за кредитною карткою можна отримати чеські крони. При виїзді з країни у банках можуть обміняти невелику суму при наявності квитанції про зворотній обмін. Останню видають в центральних обмінних пунктах при наявності паспорта.

Місцевий час

У Чехії діє західноєвропейський часовий вимір, з квітня по жовтень вводиться літній час.

Візові формальності

Домовленості про безвізовий режим з Україною втратили силу з травня 2000 року. Відтоді для громадян України та країн СНД наявність візи -необхідна умова для в'їзду у країну. Візу можна отримати у представництві даної країни.

Документи, необхідні для одержання візи:

  • анкета;
  • загальногромадянський закордонний паспорт (термін якого закінчується не раніше аніж через 4 місяця з дня від'їзду);
  • 2 фотографії 3х4;
  • ксерокопія внутрішнього паспорта (1,2 лист, фото, відмітка про реєстрацію);
  • медична страховка (на суму не менше 12 тис. дол. США);
  • туристичний ваучер.

Для неповнолітніх, котрі виїжджають з одним із батьків - нотаріально завірена довіреність іншого з батьків, оригінал свідоцтва про народження дітей віком до 15 років.

Під час перетину кордону вас можуть попросити підтвердити свою платоспроможність для перебування в Чехії (не менш 30 доларів на добу з розрахунку на одну особу) а також наявність квитків на зворотній шлях чи коштів для їх придбання.

Вартість однократної візи - 37 доларів, багатократної - 62 долари. Дітям до 15 років чеська віза надається безкоштовно. Термін оформлення 1-2 тижні.

Митні правила

Дозволяється ввозити в країну товари і подарунки на суму, що не перевищує 6 тисяч крон. Безмитно можна ввезти в Чехію 200 сигарет або 50 сигар чи 250 г тютюну, 1 літр міцних напоїв чи 2 літри вина. Спиртні напої дозволяється ввозити особам, які досягли 18 літнього віку, а тютюнові - з 16 років. Не обмежується ввезення і вивезення іноземної і національної валюти, але її необхідно задекларувати. Дозволяється провозити ліки для особистих потреб.

З країни можна вивозити необмежену кількість сувенірів та інших товарів некомерційного характеру за винятком предметів, які є національною культурною цінністю. Заборонено вивезення антикварних та інших предметів мистецтва без відповідних сертифікатів.

Міський громадський транспорт

Громадський транспорт у Чехії складається з автобусів, трамваїв і тролейбусів. У Празі є також три лінії метрополітену, що зв'язують центр міста з окраїнами. Метро працює з 5.00 ранку до 24 години, а трамваї з 4.30 до 00.15. Квитки для проїзду у міському транспорті можна придбати на станціях метро, в газетних кіосках, готелях, універмагах а також у спеціальних квиткових автоматах. Квиток, що дає право пересадки на інший вид транспорту чи напрям руху діє протягом години з моменту позначення його компостером. У нічні години та вихідні термін його дії продовжується на 30 хвилин. Для туристів існують окремі проїзні квитки з правом пересадки на всі види транспорту терміном на 1, 3, 7 та 15 діб. Контроль сплати за проїзд здійснюється контролерами, які часто зустрічаються на станціях і у вагонах метро, наземному транспорті. Штраф за безквитковий проїзд 300 крон.

Автобуси

Найдешевший вид транспорту в країні - міжміські автобуси. Більшість населених пунктів Чеської Республіки зв'язує розгалужена мережа автобусних рейсів.

Залізниця

Розташування Чеської республіки у центрі Європи зумовлює високий розвиток системи залізничних пасажирських перевезень. Через територію країни проходить велика кількість міжнародних залізничних трас. Для подорожі в будь-який кінець Чехії потяги різних категорій. Інформацію про внутрішній та міжнародний залізничний транспорт в Чехії можна отримати за телефоном + 420/2/2422 4200

Автомобіль

Правила руху вулицями і дорогами Чехії та дорожні знаки у більшості не відрізняються від правил дорожнього руху в інших європейських країнах.

Турист повинен мати при собі наступні документи: дійсні права водія, техпаспорт транспортного засобу, страховий поліс ( так звану "зелену карту", що дійсна протягом всього терміну перебування в Чехії) а також страхування на випадок аварії.

За рух по чеських автострадах доведеться сплатити 400 крон податку. На передньому склі авто треба наклеїти спеціальний талон про сплату. Придбати їх можна на пошті, в пунктах перетину кордону, на заправних станціях.

Центр Праги переповнений транспортом, тому аби не витрачати час у цих пробках, радимо залишити авто на спеціальній стоянці і користуватися міським транспортом.

Прокат автомобіля

У Празі представлені численні чеські та міжнародні компанії, які пропонують широкий вибір автомобілів будь-якого класу чи марки. Також можна взяти на прокат автомобіль з водієм.

Таксі

Ціни на проїзд у таксі у різних куточках Чехії різні. Інформація про тарифи за кожен кілометр руху мають бути вказані на дверцятах у салоні автомобіля. Кожен водій за вашою вимогою повинен надати вам рахунок за проїзд. Таксі навіть за добу до поїздки можна замовити по телефону.

Велосипед

У Чехії чимало мальовничих місць, де можна подорожувати на велосипеді. В основних туристичних центрах вже створені і створюються велосипедні доріжки, працюють пункти прокату велосипедів. Через територію Чеської республіки проходить кілька європейських велосипедних трас.

Зв'язок

Зателефонувати у Празі можна за допомогою звичайних "копійчаних" телефонів-автоматів. Останнім часом стали популярні телефонні картки. Придбати таку картку можна в тютюнових та газетних кіосках, на Головпоштамті. А переговорні кабінки нового зразка ви знайдете навіть у провінції.

Корисні телефони:

  • Поліція - 158
  • Дорожня аварійна служба - 154
  • Швидка медична допомога - 155
  • Пожежна служба - 150

Магазини

Продуктові магазини працюють з 6.00. Універсальні - з 9.00 до 18.00 в будні, а в суботу до 13.00. Товарні чеки краще зберігати до проходження митного контролю.

Чайові

У магазинах і ресторанах прийнято залишати 5-10 відсотків понад суми рахунку. Гіди і таксисти теж з вдячністю приймають чайові.

Подарунки

Зазвичай з Чехії на згадку про країну, окрім численних вражень привозять знаменитий чеський кришталь, вироби з дорогоцінних металів. Але воістину королівським сувеніром Чехії є ювелірні вироби з гранату. Його насичений багряний колір притягує погляди і спустошує гаманці зачарованих туристів. Ювелірні прикраси з гранатом були відомі ще в епоху скіфів. Століттями вважалося, що гранат приносить вдачу у коханні, дружбі і оберігає свого володаря від ворогів. Вважається, що гранат має магічні властивості, його носили як амулет, лікували лихоманку.