ua en pl 

+38(032)294-94-40

(067) 674-04-23, (067) 672-01-21

Іспанія ::: Про країну

Офіційна назва - Королівство Іспанія.

Державний устрій. Іспанія - конституційна монархія. Глава держави - король, однак реальна виконавча влада належить прем'єр-міністру, який очолює уряд. Законодавча влада здійснюється Генеральними кортесами -парламентом, що складається з Сенату і Конгресу депутатів.

Географічне розташування. Іспанія - південноєвропейська країна. Вона займає п'ять шостих Піренейського півострова, Балеарські і Пітіузькі острови у Середземному морі та Канарські острови в Атлантичному океані. Піренейські гори важкодоступні та "ізолюють" Іспанію від інших європейських країн, крім Португалії, що займає західну частину півострова. Іспанія омивається Середземним морем і Атлантичним океаном. По суходолу Іспанія межує з Португалією на заході (спільний кордон - 1214 км), з Францією - по гребенях Піренейських гір (623 км), з Андоррою (63,7 км), з Гібралтаром (1,2 км), з Марокко (м. Сеута - 6,3 км, м. Мелілья - 9,6 км).

Площа території - 504 782 кв. км. (50 місце у світі).

Адміністративний поділ - поділяється на 19 автономних областей: Андалузія, Арагон, Астурія, Балеарські острови, Країна Басків, Канарські острови, Кантабрія, Кастилья і Леон, Кастилья-Ла-Манча, Каталонія, Сеута, Естремадура, Галісія, Мадрид, Мелілья, Мурсія, Наварра, Ріоха, Валенсія, що поєднують 50 провінцій.

Кількість населення - проживає близько 40 млн. осіб (приблизно 10 млн. у містах), середня густота населення - близько 80 чоловік на 1 кв. км.

Столиця - Мадрид (2,905 млн. жителів).

Інші великі міста: Барселона (1,497 млн. жителів), Валенсія (741,9 тис.), Севілья (704,5 тис.), Сарагоса (607 тис.), Малага (539,3 тис.).

Державна мова - іспанська.

Релігія - римсько-католицька.

Державне свято - 12 жовтня - День іспанської нації.

Державний прапор. Державний гербДержавний прапор - складається з червоної, жовтої і червоної горизонтальних смуг з гербом посередині. Символічне значення кольорів цього прапора легенда пов'язує з його походженням. Відповідно до переказу один з королів Арагону побажав мати свій прапор. Оглядаючи різні проекти прапорів, він зупинився на одному з гладким золотим полем. Потім він велів подати келих свіжої крові тварин і, зануривши в нього два пальці, монарх провів ними по жовтому полотнищу, на якому вийшли дві червоні смуги. Згодом прапор Арагону став державним прапором всієї Іспанії. Після встановлення у 1938 році режиму Франка цей прапор став прапором Іспанії.

Державний герб - являє собою складну багаточастинну конструкцію, яка включає герби земель, що належали Короні. У центрі овального щита знаходиться щиток, на якому зображений основний мотив іспанського герба, древній герб Королівства Кастилії і Леона: у першій та четвертій четвертях - золотий трибаштовий замок з блакитними вікнами і воротами на червоному полі, а в другій і третій - пурпурний (червоний) коронований золотою короною лев на срібному полі. В особливій частині - знизу між третьою і четвертою четвертями - герб Гранадської провінції: на срібному полі золотий гранат з червоною серцевиною і зеленими стеблом та листям.

Державний гімн Іспанії - "Марш гренадерів", або "Королівський марш".

Вперше цей гімн прозвучав у 1910 році і постійно виконувався до квітня 1931 року, коли в Іспанії була скинута монархія. Король Альфонс ХIII був вигнаний, а партитуру "Королівського маршу" відправили до архіву. Але 17 липня 1942 року Франко підписав декрет, відповідно до якого "Королівський марш" став національним гімном країни.

Членство у міжнародних організаціях - СОТ, МБРР, ОБСЄ, МВФ, НАТО, ООН, МФЧХ, ОЕСР, РЄ, ЄКА, ЄМС, ЄС.

Домен - .es.

Грошова одиниця

Іспанською національню грошовою одиницею до 1 липня 2002 року була песета (ESP). Песетою називалася іспанська монета, що чеканилася з початку XVIII століття (5,1 грама срібла) і дорівнювала 1/4 песо. З 1868 року, після приєднання Іспанії до Латинського монетного союзу, песета стала грошовою одиницею Іспанії, замінивши ескудо.

З 2 липня в грошовий обіг введений євро, який є єдиною грошовою одиницею для країн Європейського Союзу. Всі 11 країн "європростору" передали управління своєю внутрішньою грошовою політикою Європейському центральному банку (ЄЦБ), що визначатиме цю політику для кожної країни, з огляду на інтереси інших партнерів, як Федеральна резервна система США робить це для всіх 50 штатів. Нові євробанкноти вийшли в обіг у 2002 році і випущені в сімох номіналах, а саме в 5, 10, 20, 50, 100, 200 і 500 євро. Зовнішній вигляд цих купюр розробив графік австрійського національного банку Роберт Калина. На їхньому лицьовому боці схематично зображені архітектурні стилі семи епох з історії європейської культури. Особлива увага приділяється вікнам, воротам і мостам, що уособлює "чільний дух відкритості і взаємного співробітництва". А от на зворотному боці будуть зображуватися тільки мости - як символ зв'язків, що зміцнюються, між народами об'єднаної Європи.

Розмінні ж монети представлені вісьмома номіналами: 1, 2, 5, 10, 20, 50 центів і 1 і 2 євро. Ескіз цих монет розробив фахівець з інформатики бельгійського Королівського монетного двору Лука Луїкс. На їхньому лицьовому боці зображено Європу, а зворотний бік кожна з 11 країн-учасниць Західної Європи оформила на власний розсуд.

Банки відкриті з понеділка по суботу з 9.00 до 16.30. Щоправда, у багатьох обмінних пунктах курс найчастіше вигідний, і може дуже сильно відрізнятися навіть на одній вулиці. Іноді беруть комісійні (з європейських валют як правило вже не беруть), але і з долара беруть не завжди. Про це завжди написано великими літерами. Але краще поцікавитися, із суми до $100 можуть брати, а вище - ні.

Транспорт

Прибуття в країну літаком. Можна скористатися послугами наступних авіакомпаній: Авіалінії України, -19; Iberia, Lufthansa, KLM та ін.

Автомобільним транспортом: найбільш популярним автомобільним маршрутом в Іспанію є дорога через Ліон; звідкіля звичайно їдуть через Вальс і Перпиньян у Східну і Південну Іспанію. Серед тих же, хто направляється на північ Іспанії, більшість віддають перевагу шляху через Париж і Бордо.

Залізницею: основні залізничні магістралі в Іспанію йдуть через Базель, Женеву, Ліон на Барселону і через Париж, Бордо, Хендей (Ірун і Бургос) на Мадрид.

Пересування по країні

Потягом

Залізничні лінії в Іспанії експлуатуються державною компанією RENFE (Red Nacional de Ferrocarriles Espanolas - Національна мережа іспанських залізниць). Потяги в Іспанії поділяють на кілька видів залежно від швидкості і рівня комфорту. Замовити квитки можна максимум за 60 днів, купити - мінімум за 5 хвилин до відходу потяга (при наявності вільних місць).

Залізниця Іспанії http://www.renfe.es Є версія англійською мовою (але не на всіх сторінках). Ви знайдете розклад усіх поїздів, ціни на квитки і можливість їх купити через Інтернет, а також адреси вокзалів і кас. Ave - швидкісні потяги класу "люкс", які курсують між Мадридом і Севільєю (майже 300 км/г). Якщо потяг спізнюється більше ніж на 5 хв., пасажирам повертають гроші за квитки назад. Talgo - швидкі поїзди. Expreso - пасажирський потяг зупиняється тільки у великих містах. Tranvia, Automotor - потяг місцевого значення, звичайно їде з усіма зупинками.

Літаком

Державна компанія "Іберія" зв'язує всі регіони Іспанії. Час польоту від Мадрида до Барселони - 55 хв.: до Валенсії - 30 хв.; до Більбао - 50 хв.; до Севільї -50 хв.: до Пальма-де-Майорки - 1 година.; на Канарські острови - 2 год. 30 хв.

Центральне агентство: Velazques, 130, 28006 Madrid, - 4112545; бронювання квитків: 411-10-11, 411-20-11.

Компанія "Авіадо" здійснює тільки внутрішні перевезення. Не настільки популярна, але дешевше. В Іспанії існують чотири тисячі пунктів продажу авіаквитків.

Автобусом

Рейсові автобуси доходять до найвіддаленіших куточків. Автобуси, як правило, дешеві і точні. Мережа автобусних ліній в Іспанії добре розвинута. Рівень сервісу в міжміських автобусах досить високий. Автобусні станції є практично у всіх великих містах і курортних центрах Іспанії. Інформацію про маршрути і розклад руху автобусів можна одержати в туристичних агентствах і бюро, у вітринах магазинів і кафе, розташованих недалеко від автобусної станції, у мерії міста, на автовокзалі.

Морем

Державна пароплавна компанія "Трансмедитерранія" діє цілорічно і пропонує щоденні рейси на Балеарські острови і на північ Африки. Рейси на Канарські острови здійснюються раз у тиждень.

Головне управління: Calle Pedro Munoz Seca, 2,28001 Madrid 431-07-00. http://www.dgt.es Корисна інформаційна адреса про автостради в Іспанії. Тут ви знайдете карти автострад і тарифи за проїзд по них. Також тут можна довідатися про стан на дорогах на даний момент і скласти маршрут як проїхати з міста в місто.

На автомобілі

Можна взяти машину в оренду. У розпал сезону її краще зарезервувати заздалегідь. Забронювати автомобіль і заздалегідь врахувати всі необхідні витрати можна у представництві англійської компанії "Holiday autos", що має десятилітній досвід роботи і бездоганний сервіс у 4000 точках по всій земній кулі. Взяти автомобіль напрокат можна при пред'явленні кредитної картки, документа, що засвідчує особу, і прав водія міжнародного зразка. При одержанні автомобіля в прокатній конторі, в окремих випадках Вас можуть попросити залишити визначену заставну суму (найчастіше в розмірі вартості прокату). Тарифи місцевих прокатних фірм, як правило, нижче тарифів, встановлених відомими міжнародними фірмами ("Avis", "Hertz", "Rent-a-car"), і становлять близько 40-50 доларів на день (Ford Mondeo / Renault Megane Classic) без обмеження кілометражу, бензин за рахунок наймача. Існують пільгові тарифи при оренді на три доби і більше. Повернути машину можна в іншому місті, але тому ж агентству.

Якщо ви брали машину з повним баком пального, то і повернути її краще з повним баком. Повернувши автомобіль, попросіть відвезти Вас додому (у готель) - це зроблять безкоштовно, якщо Ваш будинок або готель знаходиться недалеко. На швидкісних трасах через кожні 5 км знаходиться телефон SOS.

Телефон поліції: 091. У випадку аварії і поранень необхідно терміново викликати поліцію, подати всі необхідні відомості про винуватця аварії, терміново відправити поранених у лікарню.

Аварійні служби працюють цілодобово: у випадку аварії і при необхідності відбуксирування - 092; поза містом - 062. Іспанія має 317000 км шосейних доріг, з яких 2000 є автострадами, побудованими порівняно недавно.

Автомагістралі - високої якості з розвинутою мережею послуг (автозаправні і ремонтні станції, пункти громадського харчування і відпочинку).

Види бензину в Іспанії: Super (октанове число - 97); Normal (96); Sin Plomo (95) - "без свинцю" - трохи дешевший, ніж зі свинцем, але є не на всіх бензоколонках; Diesel.

Мотоцикли і велосипеди: У курортних містах Іспанії можна взяти напрокат велосипед або скутер, а якщо Вам уже виповнилося 16 років - мотоцикл (при пред'явленні посвідчення особи і прав водія). Під час їзді на мотоциклі обов'язкове використання захисного шолома. Суміш для заправки мотоциклів називається mezcia (мескла).

Таксі - звичайно відрізняє світлове табло з написом TAXI. Прапорець з написом libre або зелений вогник означають, що таксі вільне. Скористатися таксі можна або зупинивши вільну машину безпосередньо на вулиці, або взявши її на стоянці. У курортних містах доцільно користуватися другим способом, тому що в іспанських таксистів не прийнято їздити по місту в пошуках пасажирів. Існує спеціальна служба "Radio-Taxi", через яку машину можна викликати безпосередньо з готелю, ресторану, великого магазину, аптеки.

Автостоп: Подорожі автостопом не поширені. Можна кілька годин простояти на узбіччі з піднятою рукою, доки якийсь приїжджий турист вас не підбере. Самі іспанці іноді користуються автостопом, але під час поїздок на короткі відстані в сільській місцевості.

Куди дзвонити в екстрених випадках

По всій Іспанії швидку допомогу, пожежників і поліцію (у випадку злодійства або нападів) можна викликати по телефону - 091; поліція - у місті, у випадку аварії (необхідності відбуксирування) - 092; поза містом - 062.

Policia Nacional (національна поліція) - тел: 091, займається питаннями внутрішньої безпеки в Іспанії, підтримує порядок у міських зонах (форма блакитного кольору).

Policia Local (місцева поліція) - тел: 092, займається питаннями транспортного руху і захистом громадян (форма блакитного кольору).

Guardia Civil (цивільна гвардія) - у кожному місті свій номер телефону, підтримує порядок у прибережних зонах, у віддалених селищах, містах і сільській місцевості (форма зеленуватого кольору).

Cruz Roja (Червоний Хрест) - тел. 22-22-22, як правило; у деяких регіонах номер відрізняється - надання першої допомоги в надзвичайних ситуаціях.

Злочинність.

Іспанці ставляться до іноземців дуже чемно і доброзичливо, хоча деяким з них "ніщо людське не чуже" - тому при спілкуванні зі "сферою обслуговування" варто вживати відповідних заходів "обережності": у ресторанах вимагати меню з цінами, уважно перевіряти рахунки, пред'явлені до оплати.

Місцевий час

Іспанія живе за середньоєвропейським часом (з переведенням часу на літній період). Різниця у часі з Києвом становить мінус 1 годину.

Час роботи установ

Обмін валюти працює в будні з 9.00 до 16.00, деякі обмінні пункти працюють по суботах і неділях. Пункти обміну валюти називаються "Cambios". Обмінювати валюту в готелі невигідно - низький курс.

Магазини: час роботи не регламентований. Найчастіше вони працюють у режимі: з 9.00 до 13.00 і потім з 16.00 до 20.00., по суботах тільки до 13.00. В усіх туристичних зонах є магазини, що працюють цілодобово і в неділю.

Великі універмаги: відкриті з 10.00 до 21.00 з понеділка по суботу, як правило, без перерви.

Музеї: як правило, бувають закриті після обіду в неділю - по понеділок, і у свята. По робочих днях закриті з 13.00 до 16.00.

Пошта: працює пн-пт. з 9.00 до 13.00 і з 16.00 до 18.00.

Безподаткові покупки

Ви маєте право на відшкодування 16-тивідсоткового VAT податку з покупки, вартість якої не менше 120 euro. Продавець повинен оформити покупку в такий спосіб: заповнити накладну, що включає ціну на кожен вид товару, суму VAT за кожним пунктом, а також дані продавця і покупця. При виїзді з Іспанії накладна має бути пред'явлена офіцеру митної служби Іспанії, відповідальному за виплату відшкодування VAT у міжнародному порту, пропускному пункті або в аеропорті (існує спеціальна кабіна, пристосована для цих цілей, що звичайно розташовується перед входом у міжнародну зону). Офіцер митниці штампує першу копію, яка має бути пред'явлена в банку при аеропорті для оформлення відшкодування Tax-free.

Система вимірів

Десяткова система міри й ваги.

Електрика

Звичайно, напруга в мережі становить 220 вольт, але іноді, у маленьких селищах і селах, вона може бути 125 або 110 вольт. Адаптери і перехідники можна придбати в будь-який крамниці у разі необхідності.

Туалети

В Іспанії, як і в будь-якій іншій країні, туалети розташовані в аеропортах, на залізницях та автовокзалах, у кінотеатрах, музеях, ресторанах, пабах і т.д. Туалет позначається табличками з написами: "Servicios" або "Lavabo", (damas / senoras - для жінок, caballeros / senores - для чоловіків).

Чайові

В Іспанії прийнято давати чайові. Якщо Ви незадоволені якістю обслуговування, можна обмежитися оплатою по рахунку. У кафе і пабах достатньо залишити 15-25 santimo; у ресторанах дають 5-10% від вартості замовлення, приблизно стільки ж - у таксі. Покоївці готелю, носієві, що допомагає Вам переносити багаж, - приблизно 1 euro.

Пошта

Поштові марки можна купити в поштових відділеннях (correos) і тютюнових кіосках. Відправлення за кордон Іспанії приходять до адресата за період від 4 днів (Європа) до кількох тижнів. У разі потреби можна скористатися експрес-поштою.

Телефон

Доцільно користуватися кабінами й автоматами telefonica (телефонної служби), а також телефонами-автоматами в пабах і ресторанах - це значно дешевше, ніж розмовляти з готелю. Для розмови з закордонним містом спочатку необхідно набрати 07, після довгого гудка - код країни + код міста + номер, що Вам потрібний.

Медичне обслуговування

В Іспанії медицина платна. Якщо турагентство, що організувало Вашу поїздку, забезпечило Вам медичну страховку, то, щонайменше, перша допомога буде Вам надана безкоштовно. У випадку легких нездужань можна звернутися в аптеки (farmacia). Відрізнити їх можна за зеленим хрестом на вивісці. Звичайно аптеки працюють з 09.30 до 14.00 і з 16.30 до 20.00. Якщо аптека зачинена, на табличці біля входу зазначено, де знаходиться чергова аптека, або до якого лікаря можна звернутися в екстрених випадках. Місцеві комахи не небезпечні і практично непомітні, але якщо Ви раптом відчуєте їхню небажану присутність - можна використовувати засоби захисту від комарів, які легко знайти в аптеках міста. Якщо Вас захоплює плавання біля скель - краще одягнути пластмасові сандалії, що захистять Ваші ноги від болючих контактів з морськими їжаками.

Місця для відпочинку

Пляжі. Всі узбережжя Іспанії - це рай для туристів - вони складають дивовижний світ. Просторі піщані пляжі, лагідне море з чистою водою, сонце, вітер, чудові пейзажі і чарівність середньовічних міст із численними магазинами, пабами, ресторанами і дискотеками. Хоча навіть на багатолюдному курорті можна знайти місце для самоти. На всіх пляжах можна купатися і загоряти без верхньої частини купального костюма. Нудистам дозволено купатися на окремих відрізках або спеціальних пляжах. В Іспанії немає приватних пляжів, тому навіть дуже дорогі і престижні готелі не можуть відгородити свої пляжі від сторонньої присутності.

Лежаки - платні, коштують приблизно 10 euro на цілий день. Коста-Брава - ділянка узбережжя, яке починається за 50 км на Північ від Барселони і тягнеться по всьому березі провінції Жерона. Ця зона відома чудовими пейзажами, де скелястий крутий берег чергується з невеликими бухточками і пляжами з дрібним піском.

Деякі селища сильно експлуатуються індустрією туризму, але ще збереглися оригінальні місця типу Тоссі де Мар - рибальське селище.

Головні туристичні центри Коста-Брави: Росас, Емпуріабрава, Сант Педро Пескадор, Сант Мартін де Ампуріяс, Ла Ескала, Естартит, Паламос, Тосса де Мар, Фігейрас.

Національна кухня

Однією з найбільш визначних пам'яток Іспанії є, поза всяким сумнівом, її кухня - одна з найкращих у світі за якістю і розмаїтістю продуктів. Не можна серйозно говорити про існування національної кухні, швидше за все йдеться про численні регіональні кухні, на кожну з яких вплинули кліматичні умови і власний спосіб життя. Галісійська кухня взагалі на інші "іспанські" не схожа. А баскська більше схожа на грузинську (точніше на абхазьку). Специфічним для всіх кухонь Іспанії є широке застосування зелені шавлії і тертих волоських горіхів.

Ресторани

Їжа в Іспанії - це одна з найбільш приємних церемоній повсякденного життя. Їдять іспанці з задоволенням, не поспішаючи. Розмаїтість і багатство кулінарного мистецтва, а ще прихильність іспанців культурі тарілки і скатертини, сприяли тому, що всюди, не має значення чи то велике місто чи маленький хуторок, дуже легко знайти місце, де можна гарно поїсти. Обідній час звичайно відстає приблизно на півтори години від загальноприйнятого, однак, його тривалість у різних закладах харчування дозволяє кожному клієнту поїсти в звичний для нього час. Вечеря починається не раніше 9 години вечора, кафе і ресторани заповнюються найчастіше лише близько 23 години. Нічні гуляки, відвідавши чималу кількість закладів, люблять зустрічати схід сонця за порцією гарячого шоколаду і чуррос (спіральки з тіста, смажені в олії). Вартість обслуговування включена в ціну страв, однак, звичайно, хоча і не обов'язково, відвідувач залишає на чай від п'яти до десяти відсотків від суми рахунка як подяку за обслуговування.

Більшість ресторанів один раз у тиждень не працює (у неділю або в понеділок), але проте є велика кількість закладів з безперервним робітником удень.

Північна кухня

У Країні Басків поширена сезонна кухня, своєрідна сімейна кулінарія з власними стравами, наприклад, мармитако (картопля з макреллю) і чангурро (молюски з крабами). Особливою популярністю користуються тріска в часниковому соусі (bacalao al pil-pil) або по-біскайському, плавці морської щуки (kokotxas), величезні котлети з яловичини на грилі (chuletones de buey) і мальки вугра - вважаються одними з неперевершених іспанських страв. В Астурії неодмінно випадає скуштувати фабаду, відмінну страву з квасолі, і чудові місцеві сири і сидр. Кантабрія пропонує нам велику кількість страв з дарів моря і гір і продуктів високої якості, як наприклад, яловичина, анчоуси і молочні продукти. Різні види молюсків, форель, сардини і страва з рису зі свіжим лососем (arroz santanderino).

Серед особливостей кухні Галісії варто згадати поті, калдейрадас, восьминіг, молочні продукти і кондитерські вироби, славляться варений восьминіг (pulpo a feira), свинячі ніжки з листям брукви (lacon con grelos), риба мерлан, тушкована в глиняному горщику (merluza a la gallega). У Піренейській зоні славиться соус чилі "чиліндрон" - соус з томатів, перцю і цибулі. Арагон пропонує нам нескінченну розмаїтість страв з цим чудовим соусом. З ним готують, наприклад, курку (polio al chilindron), куріпку (perdiz) або баранину (cordero). Також чудова шинка з Теруеля. Розмаїтість і багатство - ось два влучні визначення для простої, багатої і натуральної їжі в Ла Ріоху і Наваррі, гурмани цінують соуси і гарніри з овочів. Для фруктів і зелені тутешні родючі долини - просто рай, а вирощені тут спаржа, перець, огірки, часник, а також персики і груші користуються заслуженою славою завдяки своїй якості.

Середземноморська кухня

Середземноморська кухня, у сполученні з відомою середземноморською дієтою, яка довела свою користь для здоров'я, ґрунтується на триєдності пшениці, оливок і виноградної лози, до яких додаються такі важливі компоненти як рис, овочі, часник, зелень та інші городні культури, а також сир, кефір, риба, м'ясо, яйця і фрукти. Ця різноманітна і насичена кухня має свої особливості і відтінки в різних природних зонах іспанського Середземномор'я. Каталонія з давніх-давен має тісні зв'язки з Південною Францією й Італією, тому фантазія каталонських кухарів не має меж. Основу багатьох головних страв складає один з чотирьох соусів: софріто (sofrito, з часнику, цибулі, томатів, перцю і зелені), самфаїна (samfaina, з томатів, перцю і баклажанів), пікада (picada, з часнику, зелені і смаженого мигдалю) і, нарешті, алі-олі (ali-oli) з часнику з маслиновою олією). Одна з улюблених страв - печеня ("касуела").

Популярні тут густа й ароматна юшка з морського чорта (suquet de peix), смажені свинячі ковбаски з білою квасолею в киплячому свинячому салі (mongetes amb botifarra), а також рагу зі свинячої голови і свинячих ніжок (cap-i-pota).

Значними особливостями і контрастами відрізняється також валенсійська кухня, у якій типово середземноморські страви - риба, овочі і фрукти - сполучаються зі стравами, що готуються в районах Центрального плато Месета, - тушкованими овочами і тушкованою дичиною. Характерною рисою кухні Мурсії також є використання дарів моря і землі під впливом змішування культур, серед її оригінальних страв особливо цінується "кальдеро" або особливо приготовлений мал. Балеарські острови є батьківщиною кулінарних виробів, що поширилися потім по всьому світу. У першу чергу варто назвати майонез, батьківщина якого місто Маон на острові Менорка. На Майорці славляться "енсаймадас" - легкі булочки з тіста - і чудова ковбаса "собрасада".

Звичаї і ритуали

У повсякденному житті ми зіштовхуємося з безліччю "ритуалів", знання яких допомагає нам орієнтуватися у життєвих ситуаціях. Багато наших дій так чи інакше відбуваються за "ритуальними законами". Уміння запросити на зустріч і прийняти запрошення, виконання зобов'язань, поводження в суспільстві, - усе це вимагає знання визначених формул. І деякі з них досить дивні для іноземців. В Іспанії, наприклад, зустріч двох друзів майже завжди супроводжується неудаваним захватом: "О! Педро!!! Здрастуй!!!". Якщо це двоє чоловіків, то далі йдуть обійми або дружнє поплескування по плечу. Якщо це чоловік і жінка або дві жінки, то вони обмінюються поцілунками, причому завжди двома. Часто поцілунку, як такого, немає, вони просто торкаються щоками на знак вітання. Цей же ритуал повторюється під час розставання. Коли вас представляють комусь, то найчастіше замість звичного "Дуже приємно" іспанці кажуть: "Привіт! Як справи?", що допомагає їм уникнути формальностей. Є й інші дуже поширені звичаї.

Якщо хтось чихнув, то буде чемно сказати "Ісус!" або "Здоров'я!", причому більш поширена саме перша форма. Не сказати це, значить, показати себе погано вихованою людиною. Здоров'я бажають і при виголошенні тосту, а в той момент, коли келихи сходяться, іспанці говорять: "Чин-чина!", імітуючи в такий спосіб дзенькіт кришталю. Взагалі, у вираженні своїх почуттів іспанці дуже відкриті і безпосередні. Вони багато сміються, і ніколи не виражають своїх почуттів, голосно радіючи і захоплюючись. Коли вони говорять, то дуже багато жестикулюють і висловлюються емоційно. Іспанці багато в чому взагалі позбавлені комплексів. Вони легко заводять знайомства і легко спілкуються з незнайомими людьми. Звертання на "ти" використовується ними в більшості ситуацій, навіть учні в школах найчастіше звертаються так до своїх викладачів. Це звична історія. А от звертання на "Ви" може іноді навіть образити людину. "Навіщо мені хочуть показати, що я старше?" - це логіка іспанця, вічно молодого душею.

З іншого боку, іспанці бувають улесливими. Сказати комусь комплімент, невідповідний дійсності, - це для них своєрідне задоволення. Оскільки самі вони не дуже охоче вивчають іноземні мови, то їх захоплює здатність іноземців розмовляти з ними іспанською. Тому, володіючи хоча б парою слів іспанською, ви будете часто чути їхні вигуки: "Як добре ви говорите іспанською мовою!", хоча насправді ви зробили десять помилок у кожному слові. Такі вони, іспанці.

Звички іспанців

Іспанці бувають різні - веселі і сумні, скупі і щедрі, працьовиті і ледачі, але всіх їх поєднують загальні звички, що дивують іноземців, які приїжджають до Іспанії. По-перше, це розклад. Усе завжди відбувається пізніше запланованого терміну. Не існує фіксованого часу для сніданку, все залежить від того, коли іспанець прийде на роботу. У них немає звички снідати вдома, хіба що випити чашечку кави, тому друга чашка, разом з бутербродом, буде випита на початку робочого дня. Невдовзі підійде і час обіду. Іспанці обідають з 13.30 до 14-ї.

Тут треба особливо відзначити такий феномен, як іспанська сієста. Починається вона з години дня і продовжується до п'ятої вечора. У цей час усі магазини зачиняються, співробітники офісів розходяться по домах на обід і пообідній сон. Не всякий турист здатний зрозуміти таке, перед зачиненими дверима сувенірного магазину. Він здивований, і навіть розлючений, але... Сієста! Потім після п'ятої години приходить час полудника, обов'язкового для всіх дітей. Для тих же, у кого цей час вільний, полудник - привід для зустрічі.

Вечеряють іспанці о десятій вечора, а в ресторанах вечірні трапези продовжуються до дванадцятої ночі. Саме з цього часу починається іспанська "марча", тобто гулянки, походи по пабах, кафе, дискотеках, коли всі висипають на вулицю, щоб випити кухлик вина, і ще кухлик, і ще кухлик... Іспанці цілими родинами гуляють, спілкуються, розважаються на свій смак.

Іноземцям здається, що іспанці взагалі практично не сплять, і це, схоже, правда. Це стосується і зовсім маленьких дітей, які незважаючи на галас і гучну музику, спокійно сплять у своїх колясках. Для іспанців існують визначені теми - табу. Вони воліють не говорити про смерть, не запитувати у людей про їхній вік. Не прийнято також говорити про гроші, особливо коли вони є. Ніхто не говорить: "Я багато заробляю" або "Я достатньо отримую". Замість цього ви почуєте: "Не можу поскаржитися" або "Живу помаленьку".

На інші теми іспанці говорять багато і, як відзначають іноземці, дуже голосно. Для них зовсім не обов'язково добре знати людину для того, щоб теревенити з нею годину. А іноді буває так, що тривала бесіда закінчилася, а ім'я співрозмовника так і залишилося невідомим... Це іспанці.