ua en pl 

+38(032)294-94-40

(067) 674-04-23, (067) 672-01-21

Франція ::: Про країну

Франція сприймається у світі як своєрідний еталон європейської культури, демократії і поваги до людини-творця. Такий імідж країни обумовлений тривалими зусиллями її видатних особистостей і народу утвердити в собі та у світі ідеали свободи і рівності.

Франція межує з Бельгією, Люксембургом, Німеччиною, Швейцарією, Італією та Іспанією. Це найбільша країна зарубіжної Європи. Її площа вдвічі більша від території Великобританії, але становить 1/4 території США (без Аляски). Франція займає крайню західну частину Європейського материка. За формою її територія вписується в шестигранник (французи так і називають свою країну - l'Hexagone - шестикутник). Морські кордони країни мають більшу довжину, ніж сухопутні. На сході країна омивається Атлантичним океаном, на півдні - Середземним морем, на півночі - протокою Ла-Манш.

Офіційна назва - Французька Республіка - Republique Francaise.

Територія - 551,6 тис. кв. км.

Адміністративний поділ: 95 департаментів (departement), включаючи особливу територіально-адміністративну одиницю Корсику , 22 області (region), комуни (commune). Існує також поділ на З7 історичних провінцій.

Володіння: 6 заморських департаментів: в Америці - Гваделупа, Гвіана Французька, Мартініка (Центральна Америка), Сен-П'єр і Мікелон (поблизу південно-східного узбережжя Ньюфаундленду); в Африці - Реюньйон (біля південно-східного узбережжя); 5 заморських територій: в Океанії - Нова Каледонія, Полінезія Французька, до складу якої входять острови Суспільства, Маркізькі острови, архіпелаг Туамоту, Французькі південні та антарктичні території; острови Уолліс і Футуна, розташовані на екваторі, в південно-західній частині Тихого океану між Фіджі і Самоа; острів Майотта ; Французькі південно-антарктичні території. Завдяки цьому Франція є третьою державою світу (після США і Великобританії) за розмірами заморських володінь.

Населення - 61,1 млн. осіб (2002 р.). Близько 4,5 мільйона з них - іноземці: алжирці, португальці, італійці, іспанці, вірмени тощо. Щороку приблизно 10 тис. осіб отримують французьке громадянство.

Релігія. Майже все населення країни - католики. Але з огляду на історичні причини у Франції співіснують багато різних релігій. На другому місці - іслам. Його сповідують вихідці з країн Північної Африки, колишніх французьких колоній. Є також прибічники іудаїзму, православ'я, протестантизму та англіканства.

Столиця - Париж (Paris) - 2,116 млн. жителів (1999 р.). З передмістям - близько 10 млн. жителів.

Інші великі міста - Марсель (801 тис.), Ліон (415 тис.), Тулуза (359 тис.), Ніцца (342 тис.), Страсбург (252 тис.), Нант (245 тис.), Бордо (210 тис.).

Офіційна мова - французька, належить до романської групи мов.

Грошова одиниця - EURO. 1 EUR = 0.9923 USD курс на 03.07.2002

Національне свято - 14 липня - День взяття Бастилії (1789 р.).

Ландшафт - 2/3 території Франції - рівнини і пагорби.

Найбільші гірські масиви - Альпи, Піренеї і Центральний Французький масив. Найвища точка - гора Монблан в Альпах (4807 м.).

Найбільші річки - Сена (найдовша річка країни, 1012 км), Луара, Гаронна, Рона.

Гімн Франції - "Марсельєза", яка була написана в Страсбурзі у 1792 році, а 14 липня проголошена національним гімном.

Девізом країни є три всім відомих слова: "Свобода, Рівність, Братерство".

Державний прапор. Державний гербДержавний прапор Франції - синьо-біло-червоний. Білий колір символізує королівську владу, а синій і червоний - кольори кокарди національної гвардії Парижа.

Державний герб. Єдиного і визнаного всіма герба зараз у Франції немає. З римських часів існує обов'язкова частина офіційного герба - лікторський пучок, який після паризької комуни був оточений лавровим вінком, орденом почесного легіону, гілками оливи і дуба. У двадцяті роки XX ст. герб був дещо змінений, і є одним із символів Франції. Французи ж вважають національним символом Маріану - символічний жіночий образ, який уособлює Францію. Крім того, існує Великий герб Франції, в якому об'єднані успадковані з далекого середньовіччя герби 56 французьких історичних провінцій і територій.

Членство в міжнародних організаціях: Франція є членом ООН і більшості спеціалізованих агентств цієї організації, ОБСЄ, ЄС, НАТО, Організації економічного співробітництва і розвитку.

Домен - .fr.

Місцевий час

Відстає від київського на одну годину. Коли у Києві перша година дня, в Парижі - полудень.

Валюта

1 Євро = 100 євроцентам

Банки

Державний банк "Банк де Франс" - єдиний банк, який обмінює гроші безплатно. Філіали цього банку є в кожному великому місті країни. У пунктах обміну грошей з табличкою "no commission" завжди дещо вищий курс. Працюють банки з понеділка до п'ятниці: з 9.00 до 12.00 і з 14.00 до 16.00.

Магазини

Паризькі магазини - це своєрідна визначна пам'ятка. Найзнаменитіші з них розташовані на вулицях Champ Elysees, Du Faubourg, St. Honore, Fvenue Montaigne. Маленькі вишукані і дорогі магазини знаходяться в Латинському кварталі на бульварі Saint Germain.

Магазини, де можна придбати якісні товари за помірними цінами, знаходяться на rue St.-Placide, rue d'Alesia. У деякі магазини товари постачають Будинки мод (самі будинки відомих дизайнерів знаходяться на розкішних вулицях Монтень, Георга V, Франсуа I, Марсовому полі). Виготовляється модний одяг насамперед в східній частині 2-го округу, традиційному кварталі текстильної мануфактури на вузькій вуличці d'Aboukir і в Passage du Caire. Купувати речі з фабрики можна тільки там, де на дверях висить табличка "en detail".

Написи у вітринах магазинів "sole", "liquidation", "promotion" означають, що тут триває розпродаж. За більш доступними цінами, ніж у магазинах Лафайєт або Ле-Прентан, можна купити модний одяг, який називається "degriffes". Це залишки товарів, що продаються зазвичай без етикеток.

Знамениті подарунки з Франції можна купити в магазинах З&A, Uniprix, Monoprix, Carrefour. Своїми невисокими цінами славляться магазини TATI. Все, чого душа бажає, можна знайти на "блошиних ринках", там же можна поторгуватися.

Антикварні магазини розташовані в приміщенні Louvre des Antiquaires біля станції метро Palais-Royal. Якщо Ви хочете придбати щось із сучасного живопису, відвідайте приватні галереї.

У магазинах аеропорту ціни нижчі на 18,6% - тобто на фіксований податок на території Франції. Якщо Ви придбали товарів на суму понад 2000 франків у великих магазинах Парижа, то при виїзді з країни можете отримати назад 13% вартості товарів, якщо при здійсненні покупок встигли оформити detaxe - документ, який дозволяє іноземцям не платити податок. Під час оформлення detaxe у Вас повинен бути з собою закордонний паспорт.

Увесь тиждень, крім неділі, магазини працюють в основному до 20.00. У неділю зачинені навіть булочні. Але завжди відчинені невеликі магазинчики із змішаним товаром, власниками яких є в основному араби.

Телефон

Телефонний зв'язок у Франції дорогий. Всі телефонні переговори, навіть всередині міста, платні. Платить за дзвінок той, хто телефонує.

Телефонні картки на 50 і 120 одиниць можна придбати в газетних кіосках, тютюнових лавках, на пошті і в касах метро. За допомогою картки з будь-якого автомата можна подзвонити в будь-яку точку світу.

Дзвонити дешевше увечері (після 19:00) і у вихідні.

Телефонні номери складаються з 10 цифр і починаються з нуля.

  • Код Франції - 33
  • Код Парижа - 0
  • Стільникові номери - 06

Дзвінки на стільникові телефони найдорожчі. Коли абонент знімає трубку стільникового телефону, з картки автоматично знімається 4 одиниці.

При дзвінку на звичайний номер, навіть за кордон, віднімається 1 одиниця. Кожний телефонний автомат має свій номер. Можна попросити передзвонити на автомат, назвавши цей номер (він вказаний над автоматом).

Корисні телефони:

  • швидка допомога - 15
  • пожежна охорона - 18
  • поліція - 17
  • довідкова France Telecom - 12

У Парижі:

  • терміновий виклик лікаря 01-47-07-77-77
  • при отруєнні 01-40-37-04-04
  • бюро знахідок 45 31 14 80
  • терміновий виклик дантиста 43 37 51 00

Пошта

Поштові відділення працюють з 8.00 до 19.00, в суботу - до 12.00. Головний поштамт у Парижі знаходиться на вулиці Лувр, 52, поряд зі станцією метро Лувр.

Якщо на конверт або листівку наклеїти синю наклейку з написом "Prioritaire" ("Йде без черги"), послання дійде трохи швидше. Наклейку можна безкоштовно взяти в спеціальному автоматі на пошті.

В Україну листи йдуть приблизно 2 тижні.

По Франції і в Європу - 2-4 дні.

Потрібно мати на увазі, що конверти на пошті продаються тільки пачками (від 10 штук). Придбати окремий конверт можна в магазинах листівок і канцелярських товарів.

Марки можна купити в тютюнових магазинах (Tabac) і барах, де продають сигарети (Bar-Tabac).

Необхідно звертати увагу на напис на поштовому ящику. Ящик з написом "Paris/banlieue" - для листів у Париж і його передмістя. Ящик з написом "Autres directions" - для листів по Франції і за кордон.

Національні особливості

Французи - найстаріша і найсамобутніша нація в Європі, з багатою історією і культурною спадщиною. Загалом, поведінка французів дуже різноманітна, присутня неповторність індивідів. Вони витончено відстоюють свою точку зору, свою позицію, але не схильні торгуватися.

Не відрізняються точністю і не завжди пунктуальні.

Французи не люблять з ходу зачіпати головне питання, це особливо важливо враховувати під час проведення ділових переговорів. Тільки після розмов на нейтральну тему можна перейти до головного, інакше це вважатимуть поганим тоном.

Французи дуже чутливі до помилок у французькій мові. Вони швидше галантні, ніж ввічливі, скептичні, ощадливі і довірливі. Розмову починають швидко і невимушено, до того ж, швидкість мови французів одна з найвищих у світі.

За столом великі тости не прийняті.

Національна кухня

Французи ставляться до кулінарії як до мистецтва. В усьому світі знають французьку кухню як різноманітну і вишукану. До того ж, майже кожний регіон Франції, кожне місто, кожний ресторан має власний неповторний набір страв.

У Франції виробляють більше ніж 300 різних сортів сиру, з яких найвідоміші і найпопулярніші: "Brie", "Camembert", "Roquefort".

Франція - провідний виробник вина у світі, і французи дуже пишаються марками цього чудового напою. Налічується понад 300 різних сортів винограду, які використовуються для виробництва вина. Більшість з них росте на півдні Франції.

Половина всієї продукції, яка випускається і доходить до середнього покупця, приходить з департаментів півдня і південного сходу країни. Виноград, що йде на переробку і виробництво відомих вин, виростає в Ельзасі, Бургундії, Шампані і долині Луари. Вино перед тим, як воно потрапляє на стіл, практично завжди витримують, іноді протягом кількох років. У ресторані перш ніж зробити вибір, вино можна продегустувати.

Ресторан

Щоб потрапити у ресторан без попереднього бронювання місць (у ресторанах першого класу це обов'язкова умова), треба прийти до 20.00. Самі парижани зазвичай приходять близько дев'ятої вечора.

В ресторані прийнято замовляти щось солідне. Парижани дуже люблять замовляти "фрукти моря" ("fruit de la mer"). Потрібно відзначити, що для французької кухні характерний культ моря.

Навіть якщо ресторан ще порожній, клієнту доводиться чекати біля входа, поки метродотель не проведе до столика; після завершення трапези необхідно заплатити точно по рахунку. Чайові залишають на столику.

Чайові

Як і в більшості країн світу, чайові у ресторанах і кафе становлять 10% від вартості замовлення. На рахунку внизу вказано, чи включені ці 10% в ціну закладу ("service inclus").

Чайові можуть бути і меншими. Все залежить від якості обслуговування.

Електрика

Напруга в електромережі 220 (іноді 110) вольт змінного струму. Розетка європейського типу з штирем.

Вимоги при в'їзді

Термін оформлення візи - 1 тиждень.

Для оформлення візи необхідні наступні документи:

  • заповнена візова анкета французькою/англійською мовою;
  • фотографії;
  • оригінал запрошення французькою мовою;
  • загальногромадянський паспорт;
  • закордонний паспорт;
  • страховка;
  • квитки туди і назад.

Для оформлення бізнес-візи:

  • заповнена візова анкета французькою/англійською мовою;
  • запрошення французькою мовою (можна факс);
  • фотографії;
  • страховка;
  • авіаквитки туди і назад;
  • загальногромадянський паспорт;
  • закордонний паспорт.

Митниця

Дозволено безмитно ввозити: сигарет - 200 штук, міцних спиртних напоїв - 1 літр, міцного вина - 2 літри, сухого вина - 2 літри, парфумів - 50 грам, кави - 500 грам, чаю - 40 грам, продуктів харчування (риби - 2 кілограми, ікри - 250 грам, продуктів тваринного походження - 1 кілограм), нових речей і продуктів для особистого вжитку - на суму не більше 300 франків і 150 франків для дітей у віці до 15 років. Обов'язкове маркування термінів придатності продуктів харчування.

Заборонено ввозити: золото в злитках, у вигляді пластин або монет - без дозволу банку країни. При вивезенні обов'язковому митному контролю підлягають: зброя, предмети старовини і мистецтва, вироби із золота і дорогоцінних металів. У разі, якщо їх вартість перевищує 20 тисяч франків, стягується мито в розмірі 5-7% від їх вартості. Ввезення і вивезення валюти не обмежується, декларація обов'язкова, якщо сума перевищує 50 тисяч франків.

Правила перебування в країні

Громадяни, які прибули у Францію на термін до трьох місяців, реєстрації не підлягають. Обмежень на пересування по країні для іноземних громадян немає. Спеціалісти, які прибувають для роботи за контрактами, зобов'язані отримати дозвіл у Міністерстві праці або його департаментських управліннях.

Кримінальна обстановка

Багато кишенькових злодіїв в метро, на ринках, у місцях великого скупчення народу. Сумку краще тримати під рукою. Відомі випадки, коли жіночу валізу висмикував мотоцикліст, який проїжджав мимо.

Дуже багато циган. Дівчатам і жінкам треба бути особливо обережними увечері і вночі. Особливо - в арабських кварталах.

Загалом, згідно з статистикою, кримінальна обстановка у Франції покращилася порівняно з попередніми роками.

Визначні пам'ятки

Щоб описати визначні пам'ятки Франції, треба багато часу і місця. Найдревніші з них датуються ІІІ ст. до н.е. (Лютецські Арени в Парижі, 260 р. до н.е. - 120 р. н.е.).

Найвідоміші амфітеатри та арени: в Арлі (80-90 рр. н.е.), в Бордо (руїни Гальєнського палацу, ІІІ ст. н.е.), в Німі (68-70 рр. н.е.). У Німі також знаходиться акведук завдовжки 50 км.

Найбільш поширений архітектурний стиль - готика. Також широко представлена романська архітектура.

Музеї - найрізноманітніші, від великих (Лувр, понад 400000 експонатів від древньоєгипетського до сучасного мистецтва) до маленьких (Музей моди, Музей ляльок).

Знайдеться музей на будь-який смак, вік і інтерес.

Відпочинок у Франції

Дивовижний ландшафт та історичні місця, чудова їжа і вино, унікальна культура і модні товари приваблюють у Францію туристів з усього світу. Нині щороку її відвідують 56 млн. туристів, що дозволяє країні посідати за цим показником провідне місце.

Основні центри туризму:

  • столиця країни Париж з його численними музеями і пам'ятками; долина Луари, де збереглися прекрасні середньовічні замки і палаци (Блуа, Шеверні, Шамбор, Шомон-сюр-Луар, Амбуаз, Шенонсо, Ланже, Азе-ле-Рідо, Вілландрі, Уссе, Валансе, Шинон і Анже);
  • Блакитний берег з його всесвітньо відомими курортами (Канни, Ніцца тощо); альпійські і піренейські гірські і гірськолижні курорти; острів Корсика з його теплим морем і майже незайманим ландшафтом;
  • країна басків з її самобутньою культурою і приатлантичними курортами (Біарріц та інші); регіони Нормандія, Бретань, Бургундія, Лангедок, Прованс і живописна долина Рони.
  • Певний інтерес представляють для туризму і відпочинку також бальнеологічні курорти на базі цілющих мінеральних вод, яких особливо багато в південній і центральній частинах країни.